Warstwowy system odzieży – dlaczego warto ubierać się „na cebulkę”

Udostępnij:

 Bardzo często osoby zaczynające przygodę z profesjonalną odzieżą górską mogą popełniać błąd używania odzieży termoaktywnej tylko w sposób fragmentaryczny. Chodzi oto, że nawet jeśli zakupimy specjalistyczną kurtkę z membraną, ale pod spodem będziemy mieli odzież z bawełny, i tak będziemy czuli się niekomfortowo - wykorzystanie właściwości markowej kurtki może być wtedy ograniczone. W odzieży outdoorowej najważniejszy jest warstwowy system jej doboru do określonej aktywności. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący warstwowego systemu odzieży, który konieczne powinieneś przeczytać!

Zacznijmy od tego, że bielizna termiczna „Termoaktywna” to bielizna produkowana ze specjalnie przystosowanych do aktywności dzianin, które posiadają zdolność sprawnego odprowadzania potu i pary wodnej ze skóry pozostawiając ją suchą, nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym. Zdecydowanie najlepiej te właściwości sprawdzić na sobie: wystarczy pochodzić w górach z ciężkim plecakiem mając na sobie tradycyjną koszulkę bawełnianą, a kolejnego dnia termoaktywną. Trzeba przyznać, że w obu koszulkach się spocimy, różnica jednak będzie polegała na tym, że w bawełnianej będziemy odczuwali na skórze nieprzyjemny chłód, natomiast koszulka termoaktywna nie będzie absorbowała wilgoci w takim stopniu jak bawełna, a wręcz odprowadzała ją z dala od powierzchni skóry. Chodzi oto, że siłą napędową tego mechanizmu jest różnica temperatury ciała i otoczenia. Generalnie rzecz ujmując o ile nieprzyjemny chłód na ciele latem da się „przeżyć”, to zimą może stać się jednym z powodów naszego wychłodzenia - jest to bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale w ekstremalnych sytuacjach również dla życia.

mężczyzna ubrany w odzież zimową

Dodatkowo biorąc pod uwagę komfort cieplny i zdolność wydalania wilgoci, bieliznę termoaktywną możemy najprościej podzielić na lekką, średnią i grubą. Zwykle ta „lekka” będzie nam oferowała stosunkowo niski komfort cieplny, za to będzie najlepiej oddychała. Przede wszystkim jest ona szczególnie polecana na letnie i wiosenne wędrówki oraz intensywne aktywności, np. bieganie. Co ciekawe tego typu odzież często w nazwie posiada określenie „light”, np. Koszulka Lightweigt Zip LS marki Smartwool. Koszulki typu „light” można również używać jako warstwę „izolacyjną” pod nieco grubszą bieliznę o wyższej gramaturze z serii „mid”. Musisz wiedzieć, że odzież „midweigt” również można stosować jako pierwszą warstwę podczas zimowych aktywności. Zdecydowanie najgrubsze z odzieży termoaktywnej są różnego rodzaju bluzy i golfy, często o dużej gramaturze, np. 230 - 250 gr na m2. Jednak nie musimy ich nosić bezpośrednio na ciele, możemy pod spód założyć cieńszą wersję bielizny, tak by te dwie warstwy izolowały nas jeszcze doskonalej.