Jak kupić buty w sklepie internetowym - poradnik

Udostępnij:

Musisz wiedzieć, że właściwy wybór obuwia na wycieczki górskie to bardzo ważna kwestia, ponieważ to w końcu to od naszej decyzji będzie zależeć czy najbliższe wędrówki będą udane, czy też zakończą się obtarciami, bąblami i ogólną katastrofą. Chodzi oto, że niewłaściwie dopasowany rozmiar w przypadku większości odzieży można przeżyć, ale za małe bądź za duże buty już nie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak kupić buty w sklepie internetowym, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że jeżeli jesteście fanami zakupów internetowych, nie musicie tracić czasu na jeżdżenie do sklepu górskiego czy sportowego. Trzeba przyznać, że zakupy on-line stają się już tak powszechne, że wkraczają w dziedziny, które dla wiarusów turystycznych oraz naszych mam i babć zawsze łączyły się z osobistą przymiarką, ale to już jest jednak przeszłość. Generalnie rzecz ujmując przy zachowaniu zdrowego rozsądku i wykazując się odrobiną sprytu, będziecie mogli dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar również w kategorii obuwia. 

osoba siedząca na górce z widokiem na jezioro

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że rozmiarówka różnych marek obuwia może się różnić. W związku z tym najbezpieczniejszym pomysłem jest zakup obuwia tej samej marki. Czyli, jeśli poprzednie Wasze buty trekkingowe były marki Aku i byliście z nich zadowoleni, najlepiej zamówić ten sam model o takiej samej numeracji – będziecie mieli pewność, że dobraliście właściwy rozmiar. Jednak w przypadku innych modeli tej samej marki, zasada też raczej powinna się potwierdzać. Natomiast jeśli wybraliście model innego producenta obuwia, możecie zmierzyć długość wkładki Waszych obecnych butów i sprawdzić w tabeli rozmiarów dla danego producenta, jakiemu rozmiarowi odpowiada długość tej wkładki wyrażona w centymetrach. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze jednak jest tak, że wybiera się obuwie tej samej co poprzednio marki lub można znaleźć starą wkładkę – wtedy należy bardzo dokładnie zmierzyć długość swojej stopy. 

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że najważniejsze zasady mierzenia długości stopy głoszą iż długość stopy należy mierzyć na stojąco w skarpetach przy pomocy linijki lub miary – od pięty do końca dużego palca.  Poza tym w ten sam sposób sprawdza się długość drugiej stopy i porównuje oba wyniki. Jednak koniecznie należy wybrać ten większy (rzadko kiedy nasze stopy są idealnie symetryczne!), dodać do niego 0,5 cm i dopasować do tabeli rozmiarów. Dodatkowo w przypadku butów trekkingowych należy pamiętać, że zazwyczaj zakładamy je na grubszą skarpetę, więc powinniśmy zachować sobie trochę luzu w bucie. Generalnie rzecz ujmując sandały możemy zakupić mniejsze - nosimy je najczęściej na gołej stopie. Zwykle jest tak, że lata doświadczeń podpowiadają użytkownikom, że jeśli buty trekkingowe albo zimowe (lub ogólnie bardziej zabudowane) zakupują przez wiele już lat w rozmiarze 42, to sandały raczej sprawdzają się o numer lub pół mniejsze.