Wyprawy w Tatry latem - co ze sobą zabrać?

Udostępnij:

Lato to chyba najlepszy moment na wybranie się w góry, wędrowanie po szlakach i cieszenie cudownym górskim powietrzem. Parę dni w Tatrach pozwoli nam odpocząć psychicznie, pobyć trochę samemu z sobą lub z rodziną czy też przyjaciółmi i na nowo zacząć cieszyć się życiem i tym wszystkim co otacza nas dookoła. Jednak co ze sobą zabrać na taką letnią wyprawę i zdobywanie kolejnych szczytów?

Ubiór

To co na siebie włożymy to jedna z ważniejszych kwestii jeśli chodzi o wędrówkę górską. Sytuacja w lato wygląda na szczęście dużo prościej niż zimą i wystarczy ubrać wygodny t-shirt i spodenki lub cienkie spodnie koniecznie z oddychających sportowych materiałów. W lecie nie możemy natomiast zapomnieć o ochronie przed słońcem – więc nakrycie głowy jest wtedy wręcz obowiązkowe. Zawsze powinniśmy również zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i jakąś lekką bluzę lub softshel bo pogoda w górach jest dość zmienna i potrafi zaskoczyć.

Buty

Buty to kolejny bardzo ważny element, o który musimy zadbać chcąc wybrać się na wędrówkę górską. Odpowiednie buty w góry to buty trekkingowe – takie z grubą podeszwą i dużym bieżnikiem, wysoką cholewką amortyzującą kostkę i wykonane z odpowiednich sportowych materiałów, które nie będą przemakać a jednocześnie będą dobrze odprowadzać ciepło.

buty zawieszone na drewnianej belce

Plecak

Kolejną rzeczą, o którą koniecznie musimy zadbać chcąc wybrać się na wędrówkę górskimi szlakami jest plecak. Zarówno on sam jak i to co do niego spakujemy. Przede wszystkim najlepiej wybrać plecak sportowy, wygodny, przystosowany do wędrówek ze stelażem pozwalającym na odciążenie pleców i szerokimi ramiączkami. Do plecaka powinniśmy koniecznie spakować mapę, prowiant i wodę, kompas, nóż, telefon z wpisanym numerem alarmowym do GOPR-u, krem z filtrem, zapasowe skarpetki oraz uzupełnioną apteczkę.

Apteczka

Apteczka to jedna z najważniejszych rzeczy, które koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą na wyjście w góry. W apteczce powinny znaleźć się podstawowe środki opatrunkowe, koc NRC, maseczkę do sztucznego oddychania, a także niezbędne leki zarówno te stałe, które bierzemy jak i leki przeciwbólowe czy też na przykład węgiel.