W trakcie wielu lat treningów, a teraz jako trener spotykam się często z pytaniem o to jaki sprzęt treningowy wybrać? Nie mam zamiaru promować tu jakiejkolwiek marki (chociaż mam swoich faworytów).
W tym artykule postaram się opisać jakie cechy powinny mieć dobrze dobrane rękawice bokserskie. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów, wypuszczających jeszcze większą ilość modeli, które pozornie nie różnią się między sobą.
Chociaż wybór rękawic jest sprawą bardzo indywidualną, to jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę.
Rzepy czy sznurowadła?
Spore grono osób uważa, że jedynym słusznym wyborem są rękawice sznurowane gdyż lepiej leżą na dłoni, mocniej przylegają, zapewniają większy komfort i ochronę. Główną wadą takiego sprzętu według mnie jest użyteczność na treningu, samo zakładanie zajmuje dużo więcej czasu, w dodatku nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami (no chyba że ktoś potrafi założyć i zasznurować dwie, wtedy chylę czoła).
Rękawice zapinane na rzep są dużo bardziej poręczne. Należy zwrócić uwagę na szerokość taśmy usztywniającej, powinna w dobrym stopniu zabezpieczyć nadgarstek, który jest mocno narażony na kontuzje w trakcie walki, sparingu czy pracy na worku. Wadą zapięcia na rzep, jest możliwość otarcia skóry w trakcie treningu.
Czy waga to rozmiar?
Większość rękawic oznaczonych jest numerem z dopiskiem "OZ", chodzi tu o wagę wyrażoną w uncjach (jedna uncja to około 28,5 grama). Rzadziej spotykamy rozmiar wyrażony standardowo S, M, L, XL itd. Jak więc wybrać swój rozmiar/wagę? Najprościej przymierzyć, żeby sprawdzić jak leżą na dłoni. A co jeśli jednak nie ma możliwości przymierzenia? Możemy zastosować się do takiego schematu:
8 OZ - przeznaczone raczej dla dzieci i kobiet
10-12 OZ - najbardziej popularne rozmiary stosowane przez większość osób na treningach (rozmiar 10 OZ jest najczęściej używanym w trakcie zawodów)
14-16 OZ - używane zazwyczaj do sparingów gdyż posiadają większą ilość wkładu z pianki, przez co zapewniają większą ochronę, zalecane też dla cięższych zawodników
UWAGA podczas mierzenia rękawic należy pamiętać o tym, że w czasie treningów będziemy je zakładać na dłonie zabezpieczone owijkami, czyli rękawice na gołej dłoni powinny mieć trochę luzu.
SKÓRZANE CZY INNE?
Rękawice wykonane ze skóry ekologicznej będą na pewno opcją bardziej ekonomiczną. Nie są tak trwałe jak skórzane, ale jeśli jeszcze nie wiemy czy sporty uderzane są dla nas i nie chcemy zbytnio inwestować, będzie to dobry wybór na początek.
Rękawice skórzane zapewniają dużo wyższą jakość wykonania i trwałość w stosunku do tych wykonanych ze skóry ekologicznej. Często zdarza się też, że te skórzane są modelami "z górnej półki" więc jakość wkładki wewnętrznej też będzie wyższa.