Przygotowanie ćwiczeń sprawności fizycznej dla dzieci

Udostępnij:

Ćwiczenia sprawności fizycznej są dla dziecka bardzo ważne, ponieważ wpływają na jego ogólny rozwój psychoruchowy, co przekłada się na łatwiejszą naukę, wyższą sprawność fizyczna i mniejszą podatność na różnego rodzaju obrażenia. Jeśli je dobrze zaplanujemy, będą też dla dziecka ciekawym urozmaiceniem dnia. Najlepiej przy ich układaniu kierować się czterema podstawowymi zasadami: I. Promuj dobrą postawę. Dobra postawa to proste plecy, ciężar ciała powyżej środka stopy oraz kąt prosty pomiędzy plecami i biodrami. Zapewnia to łatwość w utrzymaniu równowagi i jako nawyk, chroni przed upadkami. II. Popieraj bieganie. Szybkie bieganie w zabawie nie powinno być celem samym w sobie, ponieważ jest to nudne, ale poprawa prędkości biegu dziecka powinna następować w czasie gier i zabaw, na przykład zabawy w berka. III. Zaproponuj dziecku skakankę. Wszystkie ćwiczenia, w których dziecko skacze i podskakuje są dla niego dobre. Skakanka nie jest konieczna, ale jest do tego dobrym pretekstem.

Ćwiczenia związane ze skakaniem sprawdzają się także idealnie jako urozmaicenie dla innych zajęć. Dzieci powinny być zachęcane do zwiększania wysokości i odległości swoich skoków. W ten sposób wzmacniały się będą ich stawy i mięśnie, wzrośnie szybkość i zręczność. Znakomitym pomysłem na zaangażowanie dzieci w skakanie jest stworzenie toru przeszkód, na którym prowadzona będzie stara zabawa „Raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy”. IV. Urozmaicaj ćwiczenia. Dzieci maja bardzo krótki okres koncentracji uwagi, przez co szybko się nudzą jedną czynnością. Jeśli dziecko biega, niech zmienia kierunki, a jeśli dziecko skacze, niech robi to raz wzwyż, a raz w dal. Regularnie wprowadzaj nowe ćwiczenia. Pamiętajmy, że to wszystko musi być zabawą i nie może być robione wbrew dziecku.

mma dzieci

W ciągu minionych 30 lat ilość dziecięcej otyłości podwoiła się. Począwszy od 2012 roku więcej niż jedna trzecia z dzieci i nastolatków ma problemy z nadwagą lub otyłością. Zapobieganie dziecięcej otyłości również zapobiega chorobom takim jak cukrzyca, choroba serca, nadciśnienie, i więcej. Niezdrowe zwyczaje często zaczynają się w młodości, więc ważne jest, by twoje dziecko było na właściwym ścieżce. Główne obszary wymagające działania z dziećmi to złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej.

Niestety, z całą tą techniką wokół nas, trudno dzieciom uciec od ich ipadów albo iphonów. Dlatego właśnie inwestowanie w zajęcia sztuk walki dla Twojego dziecka jest świetnym pomysłem. Daje to ekstra motywację by być aktywnym fizycznie, ponieważ robią coś, co naprawdę lubią i sprawia im przyjemność. Podczas treningu sztuk walki twoje dziecko może spalać nadmiar kalorii, stając się jednocześnie bardziej wysportowanym i  czując się lepiej w swoim ciele. Zajęcia ze sztuk walki  ze względu na swój charakter pomagają również stać się regularnym i konsekwentnym.

Treningi przyczyniają się do redukcji nadmiernej wagi ciała oraz budują wyjątkową sprawność. 
Nawet jeżeli Twoje dziecko jest już zdrowe i nie ma problemu z nadwagą może dużo zyskać w wyniku ćwiczenia.