Którą odzież rowerową wybrać?

Udostępnij:

Teraz jeśli chcesz zacząć jeździć profesjonalnie na rowerze to masz przed sobą ogromny wybór zarówno odzieży rowerowej, jak i wszelkich gadżetów. Możesz kupić profesjonalne koszulki rowerowe, kurtki, wpinane buty SPD czy spodenki z wkładkami. Za niektóre rzeczy możesz zapłacić nawet po kilkaset złotych, a inne uda Ci się kupić za niską cenę np. w sieciach dyskontowych. Wysokie ceny sportowej odzieży mają swoje odzwierciedlenie w ich zastosowaniu. Producenci ubrań przystosowanych do jazdy na rowerze używają coraz to bardziej nowoczesnych materiałów, które posiadają wiele, różnych funkcji w zależności od warunków atmosferycznych. Odzież, której używa się w zimę ma zastosowanie takie, aby utrzymać przez cały czas optymalną temperaturę ciała. Natomiast odzież letnia ma za zadanie termoregulacje czyli odprowadzenie nadmiaru ciepła i wilgoci z naszego ciała.

Zaczynając zakupy odzieży rowerowej dobrze jest zacząć od doboru spodni czy też spodenek rowerowych. Zapewne każdy kojarzy jak wyglądają spodnie rowerowe – przede wszystkim cechuje je wewnętrzna wkładka. Pytanie więc czy kupić spodnie wkładką czy niej? Jeśli nie planujesz jeździć zawodowo na rowerze i przemierzać 40 kilometrowych tras, a jedynie chcesz przejechać 2 kilometry z domu do pracy to wkładki w spodniach nie są konieczne. Natomiast jeśli planujesz spędzić jeżdżąc na rowerze długie godziny to zdecydowanie powinieneś zaopatrzyć się w spodnie z wkładkami, aby uniknąć bólu czterech liter, który daje o sobie znać po przebyciu dłuższych tras. Minusem wkładek w spodniach jest jednak fakt, że w lato są bardzo niewygodne i jest w nich gorąco. Dlatego czasem warto pomyśleć o  kupnie wygodniejszego siodełka i zrezygnować z wkładki. Jeśli jednak zdecydujecie się na kupno wkładki to pamiętajcie, aby nie kupować najtańszego modelu – ponieważ po pewnym czasie wkładka się ubija i wtedy stwarza ona ryzyko dodatkowych obtarć oraz tylko przeszkadza, a nie pomaga.

Następnie musisz też dokonać decyzji, czy chcesz kupić spodenki luźne czy obcisłe. Wiadomo, że obcisłe będą lepsze pod tym względem, że zminimalizują ryzyko obtarć. Jednak jeśli nie czujesz się dobrze obcisłych szortach powinieneś się zastanowić nad ich kupnem, ponieważ jeżdząc na rowerze musisz czuć się komfortowo sam ze sobą.

Kupując spodnie na rower powinieneś zwrócić też uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Najważniejsze aby był to materiał o wysokiej oddychalności oraz wodoodporności. Oprócz tego istotne jest, aby nogawki były zwężane przy kostkach, ponieważ dzięki temu zredukujemy ryzyko zniszczenia materiału przez koronkę.