Wszechobecna moda na bycie fit jest czasem źródłem wyrzutów sumienia. Twoi sąsiedzi co wieczór uprawiają nordic walking, koledzy z pracy chodzą na cross fit, kuzynka bije kolejne rekordy w maratonach, a Ty po przyjściu z pracy i wykonaniu domowych obowiązków marzysz tylko o gorącej kąpieli i wygodnym łóżku. Jak zmotywować się do ćwiczeń? Czy da się wykrzesać z siebie choć odrobinę siły do wysiłku, jeśli każdy dzień jest tak wyczerpujący, jak to tylko możliwe? Wypróbuj kilka sposobów i przekonaj się, że... można.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Jak zmotywować się do regularnych treningów?
- Czy ćwiczenie w grupie motywuje do większego wysiłku?
- Dlaczego ważne jest monitorowanie efektów treningów?
TL;DR
Na początek określ, jakie wyniki chcesz osiągnąć dzięki swoim treningom, a następnie zaplanuj częstotliwość i intensywność ćwiczeń. Skompletuj strój i sprzęt sportowy. Aby monitorować efekty swoich wysiłków, zrób zdjęcie swojej sylwetki przed rozpoczęciem pierwszego treningu oraz po miesiącu regularnej aktywności. Jeśli nie możesz zmotywować się do ćwiczeń, zapisz się na zajęcia fitness lub siłownię albo trenuj z przyjaciółką.
1. wyznacz cel, zaplanuj, daj z siebie 100%.
Nie ruszysz z miejsca, jeśli nie wiesz, dokąd biegniesz. Określ więc do czego dążysz. Marzysz o zrzuceniu kilku kilogramów, wyrzeźbieniu mięśni, a może pozbyciu się uporczywego bólu pleców? Znajdź taki rodzaj aktywności fizycznej, który pomoże Ci osiągnąć zamierzone rezultaty. W końcu nie wszystkie ćwiczenia przynoszą podobne rezultaty - dzięki treningowi siłowemu wyrzeźbisz mięśnie, ale zbędne kilogramy zrzucisz dzięki ćwiczeniom cardio: bieganiu, jeździe na rowerze czy treningowi fitness. Dlatego tak ważne staje się wyznaczenie celu. Gdy wiesz, co chcesz osiągnąć, dążysz do tego najprostszymi ścieżkami, zamiast błądzić po omacku.
Po ustaleniu celu zaplanuj, jak go osiągniesz. Zastanów się, jak często możesz trenować. Na początek trenuj 1-2 razy w tygodniu, wkładając w trening minimalny wysiłek, ale zawsze dając z siebie 100% - wykonuj każde powtórzenie, przejdź lub przebiegnij zaplanowaną wcześniej trasę w całości. Pomyślna realizacja planu działa motywująco, zachęcając do dalszych wysiłków.
2. w grupie raźniej!
Obietnice dane samemu sobie łatwo złamać. Nie mamy wtedy wyrzutów sumienia, że kogoś zawiedliśmy. Jeśli więc po raz kolejny obiecujesz sobie, że od jutra na pewno zaczniesz ćwiczyć, a potem znów odpuszczasz, podejmij zobowiązanie w większym gronie - zapisz się na fitness lub siłownię, albo ćwicz z przyjaciółką. Na zajęciach to trener motywuje do dalszego wysiłku. Z drugiej strony, gdy trenujesz z kimś bliskim, wspieracie się nawzajem w swoich wysiłkach.
Rywalizacja również staje się czynnikiem motywującym. Możesz więc założyć się ze swoim partnerem treningowym o to, kto pierwszy przebiegnie 10 kilometrów lub kto dłużej wytrwa w swoim postanowieniu treningowym.
3. Magiczna moc zakupów - skompletuj swój sprzęt
Gdy już stworzysz plan swojej aktywności, skompletuj sprzęt. Kup matę, hantle lub ciężarki, a przede wszystkim wygodną odzież do ćwiczeń: sportowe buty, spodnie lub szorty i funkcjonalną koszulkę. Zakup nowych rzeczy zmotywuje cię do podjęcia pierwszego treningu. Im bardziej komfortowo czujesz się w swojej odzieży sportowej, tym chętniej pojawiasz się w niej na siłowni czy zajęciach fitness. Od czasu do czasu urozmaicaj swoje treningi innymi akcesoriami, takimi jak skakanka czy piłka. Dzięki temu aktywność fizyczna nie stanie się nieprzyjemną monotonią.
4 Zamień wyrzuty sumienia w sukces.
Za każdym razem, gdy rozważasz rezygnację z treningu, wyobraź sobie, jak będziesz się czuć z myślą, że znów się poddasz. Pomyśl o wyrzutach sumienia, które z pewnością cię dopadną, jeśli nie zrealizujesz swojego planu, a także o tym, jak będziesz się czuł, gdy wykonasz wszystkie założone ćwiczenia.
5 Monitoruj efekty
Przed rozpoczęciem pierwszych treningów zrób zdjęcie swojej sylwetki i zmierz się w obwodach: pasa, talii, bioder i ud. Po kilku tygodniach regularnych treningów ponownie wykonaj zdjęcie i pomiar - na ich podstawie zauważysz, jak duże efekty przynosi systematyczna aktywność fizyczna. Kolejne sukcesy, nawet te najmniejsze, jak centymetr utracony w talii, będą motywować do dalszych ćwiczeń.
Nie używaj wagi do monitorowania efektów. Mięśnie objętościowo są mniejsze niż tłuszcz, choć cięższe - ćwicząc regularnie, chudniesz, ale budujesz warstwę mięśniową. Rezultaty zobaczysz więc przede wszystkim na zdjęciach.
Regularna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na zdrowie: przyspiesza metabolizm i oczyszcza organizm z toksyn, poprawia sprawność układu odpornościowego, chroni przed miażdżycą i chorobami serca, obniża poziom stresu. Jeśli do rozpoczęcia treningów nie przekonują Cię argumenty medyczne, zmotywuj się innymi sposobami: wizualizacją efektów, ćwiczeniami w grupie czy zakupem nowego sprzętu. Zaopatrz się w wygodny strój: sportowe buty, koszulkę i spodnie, i zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie. Odwiedź sklepiguana.pl i zobacz, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!
Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, pixabay.com
Paulina Tomasik