Jak wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń?

Udostępnij:

Może się wydawać, że wybór maty do ćwiczeń nie jest decyzją filozoficzną. Wybierając matę kierujemy się tym, aby była ładna i trwała, wygodna, łatwa w czyszczeniu i dopasowana do naszych gabarytów. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że rodzaj i rozmiar maty jest dopasowany do wykonywanych na niej ćwiczeń. Jak wybrać matę do zajęć jogi, wschodnich sztuk walki czy gimnastyki? Czy istnieje mata, która pasuje do wszystkich sportów?

Czego dowiesz się czytając ten post?

  • Dlaczego wybór odpowiedniej maty do ćwiczeń jest ważny?
  • Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze maty do ćwiczeń?
  • Jak wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń?

W skrócie

Mata do ćwiczeń to najbardziej wszechstronna mata dostępna w sklepach. Nadaje się do większości aktywności - zarówno energicznych, jak i spokojniejszych, rozciągających i relaksacyjnych. Mata musi być dostosowana do użytkownika i wykonywanej przez niego aktywności, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na grubość, rozmiar i materiał maty.

Maty - rodzaje, charakterystyka i zastosowanie

Nie wszystkie maty sprzedawane w sklepach sportowych i hipermarketach nadają się do wszystkich ćwiczeń. Istnieją różne rodzaje mat, które różnią się nie tylko zastosowaniem, ale także grubością czy materiałem, z którego zostały wykonane:

  • Mata do jogi - lekka i stosunkowo cienka, z wierzchnią warstwą antypoślizgową, która zapewnia stabilność w trudnych pozycjach.
  • Mata gimnastyczna, znana ze szkolnych sal gimnastycznych, charakteryzuje się największą grubością. Doskonale amortyzuje upadki, dzięki czemu idealnie nadaje się do pięściarstwa i sztuk walki, jednak trudniej utrzymać na niej stabilność. Dlatego najlepiej sprawdza się podczas ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej, rehabilitacji czy zajęć korekcyjnych.
  • Mata ochronna - zaprojektowana przede wszystkim jako podłoże pod ciężki sprzęt, pochłania dźwięki i wstrząsy generowane przez energiczne podskoki czy uderzanie o przedmioty. Chroni również podłogę przed zarysowaniami czy obiciami.
  • Mata do ćwiczeń to najbardziej uniwersalny rodzaj maty, odpowiedni do treningu fitness, pilatesu czy areobiku, ale także do gimnastyki rozciągającej, która wymaga mniejszego wysiłku. Jej optymalna grubość zapewnia zarówno ochronę przed twardym, zimnym podłożem, jak i stabilizację.
  • Mata Tatami to tradycyjna japońska mata do sztuk walki (m.in. judo, aikido, ju-jitsu, karate, taekwondo), wykonana ze słomy lub tworzywa sztucznego imitującego naturalne podłoże.

Maty do ćwiczeń - komfort i bezpieczeństwo

Trudno wyobrazić sobie pozycję, w której ciało jest podparte lub leży na plecach bez elastycznej maty. To właśnie mata zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas treningu. Zmniejsza ryzyko bolesnych otarć i siniaków, stabilizuje pozycję ciała, a także chroni przed twardymi, zimnymi powierzchniami (oraz brudem i wilgocią podczas aktywności na świeżym powietrzu). Niestandardowe maty to także świetny sposób na utrzymanie czystości w siłowniach i klubach fitness. Eliminują potrzebę stosowania ogólnodostępnych akcesoriów do ćwiczeń.

Plus dla mobilności

Zgadza się, aktywność na świeżym powietrzu. Mobilność to kolejna ważna zaleta mat do ćwiczeń. Tego typu gadżety są lekkie, wygodne i niezwykle wszechstronne. Przydaje się zarówno do aktywności w domu, jak i na siłowni czy w ogrodzie. Zwijanie pozwala zabrać matę w dowolne miejsce na szybki trening. Niektóre modele posiadają paski lub pokrowce, które ułatwiają ich przechowywanie i przenoszenie. Można z niej korzystać na wakacjach, na plaży lub w pracy podczas przerwy na lunch.

Kupując matę do ćwiczeń, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki

Nie należy wybierać maty do ćwiczeń wyłącznie na podstawie jej wyglądu. W pierwszej kolejności należy skupić się na funkcjonalności maty. Dobra mata będzie służyć przez kilka lat, zapewniając komfort i bezpieczeństwo. Maty są niezbędne do różnych rodzajów aktywności fizycznej. Jak wybrać najlepszą matę nie przepłacając?

Maty o wymiarach dostosowanych do wzrostu i wagi osoby ćwiczącej

Nawet najdroższa mata, wykonana z najlepszych materiałów, nie sprawdzi się, jeśli będzie zbyt krótka lub wąska. Możesz wybierać spośród różnych rozmiarów mat. Wybierz taką, która jest tego samego wzrostu co osoba, z którą ćwiczysz, a najlepiej o kilka centymetrów większa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja głowa, nogi i ręce nie będą wystawać poza obwód maty, gdy będziesz leżeć. Zmniejszy to komfort treningu.

Grubość maty do ćwiczeń

Nie wszystkie grube maty są lepsze. W przypadku niektórych rodzajów ćwiczeń, takich jak fitness i pilates, cieńsza mata jest lepsza, ponieważ zapewnia większą stabilność. Miękkie maty są idealne do pozycji poziomych lub aktywności wymagających dużej amortyzacji. Grubość maty zależy również od budowy ciała i poziomu komfortu w kontakcie z szorstką powierzchnią.

Materiał - wytrzymałość, elastyczność i trwałość

Mata powinna być wykonana z materiału, który jest elastyczny, trwały i odporny na odkształcenia. Podłogi do ćwiczeń są najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak PVC, guma lub TPE. Maty do japońskich sztuk walki lub jogi wykonane są z naturalnych, biodegradowalnych materiałów, takich jak korek lub bambus. Podłoża z pianką EVA i przyjemnym w dotyku neoprenowym pokryciem sprawdzą się najlepiej w przypadku aktywności, w których ważna jest skuteczna amortyzacja.

Materiał maty wpływa również na jej wagę i elastyczność, a także przyczepność i łatwość zwijania, ułatwiając przechowywanie i transport. Cięższe i trwalsze tworzywa sztuczne zajmują więcej miejsca, są cięższe i mogą wgniatać się po związaniu taśmą.

Ważne jest regularne czyszczenie maty. Jeśli jest odporna na wilgoć, jest to dobra mata. Podczas treningów mata ma kontakt z brudem i potem ludzi i nie zawsze jest sucha i czysta.

Jaka jest najlepsza mata do ćwiczeń?

Początkujący i ci, którzy lubią biegać, jeździć na rowerze lub pływać i okazjonalnie uczestniczą w zajęciach fitness lub pilates, skorzystają z maty do ćwiczeń o średniej grubości. Dla osób lubiących relaksującą jogę lub medytację polecamy cieńsze maty o antypoślizgowej powierzchni. Miłośnikom akrobatyki lub sztuk walki polecamy bezpieczniejsze maty gimnastyczne, które amortyzują uderzenia maty o podłogę.

Wygodny strój + solidne obuwie + praktyczne akcesoria

Aktywność fizyczna poprawia nastrój, utrzymuje kondycję i kształtuje sylwetkę. Wiele zajęć nie wymaga ciężkiego sprzętu ani dużych przestrzeni. Do jogi, pilatesu czy fitnessu wystarczy wygodny strój i dobre buty. Przyda się też kilka gadżetów, które sprawią, że treningi będą bardziej efektywne, komfortowe i bezpieczne. Jeśli szukasz nowego zestawu ciężarków, ubrań lub maty, aby uzupełnić swój zestaw must-have, możesz znaleźć wiele opcji na sklepiguana.pl.

Sprawdź poniższe:

Camping i sport na działce - propozycje na weekend aktywnej zabawy

Domowa siłownia. Jaki sprzęt jest potrzebny do ćwiczeń w domu?

Joga dla początkujących: Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu.

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com

Aleksanda Żukowska