Jak ubrać się w góry latem - poradnik dla wakacyjnego wędrowca, jak dobrać plecak, kurtkę, spodnie czy buty?

Udostępnij:

Wiele osób zadaje sobie pytania o to, jak ubrać się w góry latem oraz jak dobrać sprzęt i ubiór, by spełniły swoją rolę? Czym kierować się na zakupach, czy tylko ceną? Co zabrać ze sobą w góry na wycieczkę? Im bardziej zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów tym więcej osób staje przed podobnymi dylematami. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak ubrać się w góry latem, przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że wędrując po górach czy przemierzając Europę autostopem, musimy pomyśleć o odpowiednim plecaku, jednak wygląd to sprawa indywidualna. Zdecydowanie na pierwszym planie powinna być waga i funkcjonalność. Przede wszystkim jednak zwracajmy uwagę na łatwość dostępu do wnętrza plecaka - najlepiej, jeżeli taka możliwość jest również z dołu i z boku, gdyż nie będziemy musieli wyciągać wszystkiego, by dostać się do głęboko wsadzonej rzeczy. Dodatkowo konieczna jest regulacja długości pasów w zależności od stopnia zapełnienia plecaka. Sama konstrukcja pasów musi zapobiegać wrzynaniu w ramiona przy dużym obciążeniu.

Generalnie rzecz ujmując element, na który zbyt mało osób zwraca uwagę, to pas biodrowy. A to właśnie on powinien przejmować główny ciężar plecaka (oczywiście nie mówimy tu o małym plecaczku na kilkugodzinny spacer, by zmieścić butelkę wody i dokumenty). Chodzi oto, że ciężar oparty na samych ramionach wymusza zgarbienie sylwetki, powoduje większe zmęczenie, a po całym dniu wędrówki duży ból ramion. Oprócz tego przed deszczem i zamoczeniem zawartości plecaka chroni pokrowiec. W przypadku gdy nie jest on na wyposażeniu, warto go dokupić, ponieważ to właściwie kawałek nieprzemakalnego materiału obszytego gumką, na tyle mały i lekki, że zmieścimy go w każdej kieszonce plecaka.

buty górskie

Zdecydowanie kompromisem na jednodniowe wędrówki może być Stream Air 35 Rucksack, ponieważ w 35 litrach zmieścimy wszystko, co potrzeba na wędrówkę bez biwakowania pod namiotem i przygotowywania posiłków. Dodatkowo posiada on system nośny Stream Air z siateczką wentylacyjną i na bazie metalowego stelaża dla dodatkowego komfortu użytkowania. Natomiast regulowane pasy ramienne i pas biodrowy wyściełane siateczką wentylacyjną zapewniają wygodne noszenie bez ryzyka obtarcia ramion czy niepotrzebnego i niebezpiecznego przechyłu sylwetki, co przy dłuższym użytkowaniu może doprowadzić do powikłań zdrowotnych.

Jeżeli natomiast myślimy o kupnie spodni to powinny one być przede wszystkim lekkie i oddychające. A gdy budżet nam na to pozwoli, warto rozważyć zakup spodni z odpinanymi nogawkami. Niestety, nie możemy jednak oczekiwać, że będą one wodoodporne na deszczową pogodę. Zwykle spodnie z "wyższej półki" posiadają membranę, ale z kolei w ciepły dzień daleko w nich nie zajdziemy. Dlatego jednym z wielu rozwiązań mogą być szybkoschnące Geo Extol Trousers: wygodna tkanina streczowa Extol, trwała impregnacja zewnętrzna Atl, półelastyczny pas, z różnymi dlugościami nogawek.