Jak się ubrać w góry zimą?

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że zimowe wyprawy w góry z pewnością należą do niezapomnianych przeżyć, ponieważ każdy szczyt jest jednak w tym czasie o wiele bardziej wymagający. Bardzo często trasy, które zazwyczaj były bardzo proste, pod wpływem śniegu mogą okazać się drogą ponad nasze siły. W związku z tym każda taka wędrówka wymaga odpowiedniego przygotowania i doskonałego sprzętu. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak ubrać się w góry zimą. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że podstawowym wyposażeniem turysty górskiego są buty, jednak aby obuwie to należycie spełniało swoją funkcję musi posiadać kilka niezbędnych cech. Najważniejsze jest dobra podeszwa, a najlepszy do naszej zimowej wędrówki będzie Vibram. Przede wszystkim podeszwy tego typu posiadają różne stopnie twardości, lecz to, czego najbardziej potrzebujemy zimą, to głównie znakomita przyczepność. Chodzi oto, że but nie może zawieść nas w zetknięciu z mokrymi skałami czy innymi śliskimi powierzchniami. Generalnie rzecz ujmując podeszwy te powinny być również sztywne, twarde i niepodatne na odkształcenia. Kiedy oglądamy podeszwę musimy zwrócić uwagę na bieżnik, ponieważ im jest on głębszy, tym lepiej ochrania stopę przed urazami. Natomiast kostki bieżnika powinny układać się w specjalne systemy, które skutecznie odprowadzają błoto i wodę z powierzchni podeszwy.

osoby w butach zimowych

Innym, bardzo ważnym elementem jest materiał, z którego wykonano pozostałą część obuwia. Zdecydowanie najlepsze będą modele zrobione ze skóry lub wyposażone w Gore-Tex. Jednak buty takie muszą być przede wszystkim wodoodporne, a im wyższą membranę posiadają tym dla nas lepiej. Rzecz jasna nie ma butów w stu procentach odpornych na działanie wody, dlatego idąc zimą w góry musimy liczyć się z całym dniem chodzenia po śniegu. Niestety, ale jest niemal pewne, że prędzej czy później nawet najlepsze buty mogą przemoknąć. W związku z tym pamiętaj o odpowiedniej impregnacji obuwia przed wyjściem. Oprócz tego istotna w zimowych butach jest także „oddychalność”, ponieważ długa wędrówka i grubsze skarpety sprawiają, że noga bardzo szybko się poci. Dlatego im lepiej nasze buty będą odprowadzać wilgoć, na zewnątrz tym wygodniej będzie się nam chodziło. Zazwyczaj skórzane obuwie jest uważane za cieplejsze niż wykonane z innych materiałów, dlatego też w warunkach zimowych powinno sprawdzać się znakomicie.

Dodatkowo abyśmy czuli się wygodnie w butach, warto zwrócić uwagę także na skarpetki. Zwykle dobre skarpety to na przykład te z wełny Merino, ponieważ wełna ta posiada szereg przydatnych właściwości. Przede wszystkim dba o odpowiednią temperaturę ciała, co w zimie ma największe znaczenie. Poza tym nie gryzie i nie drapie, dzięki czemu nie odczuwamy dyskomfortu podczas długiego chodzenia. Oprócz tego doskonale oddycha, a skarpety tego rodzaju są więc znakomitym rozwiązaniem dla zimowych turystów. Żeby jednak nie było zbyt kolorowo to niestety, ale ich cena jest dosyć wysoka. Jeśli jednak planujemy zająć się na poważnie chodzeniem po górach to musimy zainwestować w dobry sprzęt oraz ubranie, a na pewno docenimy to w trakcie górskich wycieczek.