Jak przygotować się na pierwszy ultra maraton?

Udostępnij:

Przede wszystkim należałoby krótko przybliżyć co to jest – ten ultra maraton. Otóż ultra maraton to bieg, w trakcie którego przemierzasz trasę dłuższą niż 42 kilometry, do tego biegasz po górach, wśród bajecznych, górskich krajobrazów. Jest to bieg po górzystym terenie, w  związku z tym, zanim się do niego przystąpi należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Aby wziąć udział w ultra maratonie nie trzeba wiele – wystarczy wcześniej wykupić pakiet i po prostu pobiec. Z racji, że nie jest to jednak zwykły bieg konieczne jest zaopatrzenie się w bogate wyposażenie, które jest niemal niezbędne i bardzo przydatne podczas tak długoterminowego wysiłku. W związku z tym coraz powszechniejsze staje się zamieszczanie wykazu niezbędnego ekwipunku w regulaminie imprezy.

Jak więc odpowiednio przygotować się do ultra biegu? W co się  wyposażyć? Przede wszystkim najbardziej istotne jest odpowiednie dopasowanie ekwipunku do specyfiki danej trasy, liczby bufetów oraz dystansu.

osoby biegnące w maratonie

Najważniejszy, a jednocześnie najtrudniejszy jest wybór właściwych butów. Nasze obuwie musi bowiem dostosować się naszej stopy, podłoża oraz dystansu, który mamy przebiec. Dokonując zakupu butów na ultra maraton trzeba je dopasować pod kątem tempa biegu, dystansu, wagi oraz odporności stóp. Bardzo istotne jest także odpowiedni dopasowanie buta i trzymanie stopy. Nierówne podłoże to teren, na którym bardzo ważne jest, aby nasz but dobrze trzymał stopę, ponieważ pozwoli to na pewne stawianie kroków. Nie można jednak zapominać, że w trakcie biegu na długie dystanse nasze pale potrzebują przestrzeni, aby móc zapewnić nam możliwie wysoki komfort w czasie biegu, który może trwać czasami nawet dwie doby. Zatem idealny but to będzie but, który zarówno daje palcom odpowiednio dużo miejsca, ale nie przyczynia się do odgnieceń oraz otarć. Wydaje się, że są to małe istotne szczegółu jednak nawet delikatne ściśnięcie palców po 10 godzinach staje się udręką, natomiast z pozoru lekkie przemieszczanie się stopy w bucie na kilku kilometrach zbiegu może przyczynić się do skręcenia kostki, jeśli krzywo postawimy stopę.

Gdy dopasujemy już odpowiednie buty – pojawia się pytanie, w co się ubrać? Jest to kwestia bardzo indywidualna, najważniejsze, aby strój w którym planujemy biec był przede wszystkim wygodny. Bardziej należy zwrócić uwagę na odzież dodatkową, typu kurtka przeciwdeszczowa, która powinna być w 100% wodoodporna oraz bardzo lekka, aby nie przeszkadzała nam w trakcie biegu. 

Socialmedia

Warte uwagi

Top 5 Najlepsze szybkowary dla domu 2021 -...

Jeżeli ty próbujesz znajdować sposób robić łatwym, szybkim i zdrowym posiłkom szybkowar jest koniecznością. Jest to jedna z najprostszych form uzyskania pożywnych posiłków na talerzu w...

Sekcje portalu