Jak prawidłowo się rozgrzać?

Udostępnij:

Rozgrzewka przygotowuje całe ciało, a zwłaszcza mięśnie i stawy, do wysiłku, dzięki czemu mogą one łatwiej sprostać wyzwaniom sportowym, które przed nimi stawiamy. Nigdy nie zapominaj ani nie ignoruj rozgrzewki.

Czego nauczysz się z tego wpisu?

  • Jakie są korzyści z rozgrzewki?
  • Jak może wyglądać przykładowa rozgrzewka?

TL;DR

Rozgrzewka przygotowuje ciało do ćwiczeń. Pomoże uniknąć kontuzji i przygotować się do aktywności fizycznej. Nie musi być skomplikowana - wystarczy zaangażować biodra, ręce i nogi. Tak niewiele potrzeba, by zminimalizować ryzyko kontuzji.

Co daje rozgrzewka?

Zbyt rzadko mówi się o tym, że rozgrzewka poprzedzająca rozciąganie, trening siłowy czy gry zespołowe powinna stać się rutyną. Podnosi ona ciśnienie krwi, dzięki czemu mięśnie i stawy są lepiej odżywione, a nasze ciało staje się bardziej elastyczne i mniej podatne na kontuzje. Rozgrzewka przygotuje do ćwiczeń nie tylko ciało, ale również nasz umysł.

Osoby niecierpliwe nie przepadają za tego typu ćwiczeniami wstępnymi, ale przecież nie muszą one trwać dłużej niż 5 minut, a jeśli masz szczególnie mało czasu, wystarczy, że wybierzesz 3 z poniższej listy. Nie zapomnij o odpowiednim stroju do ćwiczeń: koszulka sportowa, wygodne spodenki. Możesz założyć sportowe buty lub ćwiczyć boso.

Jak może wyglądać przykładowa rozgrzewka?

BIODROME WHEELING - Połóż dłonie na biodrach. Lekko ugnij kolana i wykonaj 10 kółek biodrami w prawo, a następnie 10 w lewo. Wyobraź sobie, że kręcisz dużym kołem hula-hoop w talii.

KÓŁKA NA KOLANACH - Stań ze złączonymi stopami, pochyl się lekko do przodu i oprzyj dłonie tuż nad kolanami. Lekko ugnij nogi w kolanach i wykonaj 10 kółek kolanami w jedną i 10 w drugą stronę, cały czas trzymając dłonie nad kolanami.

ROZWIJAJ NOGI I KOLANA - możesz również kręcić nimi kółka lub podnosić się i opuszczać na palcach, aby to zrobić.

SHAKE - lekko potrząsaj dłońmi, rozluźniając palce i nadgarstki. Rób to przez 10 minut, a następnie - rozluźniając dłonie, łokcie i ramiona - potrząśnij całymi dłońmi 20 razy. Na koniec podskocz 20 razy, rozluźniając całe ciało.

Po kilku minutach rozgrzewki nasze ciało jest gotowe do rozciągania i zwiększonej aktywności fizycznej.

Szukasz więcej wskazówek dla aktywnych? Zapoznaj się z naszymi innymi wpisami!

Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga - Iguana Blog.

A jeśli najwyższy czas doposażyć swój sprzęt sportowy, zajrzyj do sklepu Iguana i złap aktualne promocje!

Natalia Krywult