Ekspander do ćwiczeń - jaki wybrać i kiedy go stosować?

Udostępnij:

Ekspander był popularnym narzędziem w latach 80-tych i 90-tych. Teraz, po wielu latach zaniedbań, powraca w wielkim stylu. To lekkie, niedrogie urządzenie może zastąpić wiele sprzętów na siłowni i pozwolić na wzmocnienie wszystkich grup mięśni w zaciszu własnego domu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ekspandera i tego, jak możesz go wykorzystać do ćwiczeń? Przeczytaj nasz artykuł, aby się dowiedzieć!

Czego dowiesz się czytając ten artykuł?

  • Czym jest ekspander i jakie są jego zastosowania?
  • Dlaczego warto używać ekspandera podczas ćwiczeń?
  • Do jakich ćwiczeń można używać ekspandera?

W skrócie

Niewielkie urządzenie treningowe składające się z dwóch uchwytów z gumowymi taśmami lub sprężynami pomiędzy nimi, ekspander jest doskonałym narzędziem pomagającym wzmocnić mięśnie. Umożliwia wykonywanie różnorodnych ćwiczeń wzmacniających szeroką gamę mięśni. Zastępuje hantle i wiele innych urządzeń na siłowni.

Co to jest ekspander?

Ekspander to urządzenie do ćwiczeń, którego można używać do wzmacniania i rozciągania mięśni. Zazwyczaj są to dwa plastikowe uchwyty połączone gumowymi linkami lub sprężynami. W modelu bez regulacji uchwyty są stałe. Jednak w modelach regulowanych linki można usunąć lub dodać, aby zwiększyć obciążenie. Ekspandery sprężynowe były bardzo popularne w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Jednak ze względu na ich ograniczone zastosowanie, zostały one zastąpione bardziej wszechstronnymi modelami wykorzystującymi gumki. Ważne jest, aby przy wyborze urządzenia wziąć pod uwagę liczbę kabli, a także opór, jaki zapewniają. Długość ekspandera dostosowuje się do wzrostu użytkownika. Dłuższe są przeznaczone dla wyższych osób, a krótsze dla niższych.

Jak ćwiczyć przy użyciu ekspandera?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem siłowym, często korzystają z ekspandera. Urządzenie to jest na tyle uniwersalne, że może zastąpić wiele sprzętów na siłowni podczas domowego treningu. Ekspander może być wykorzystywany do wzmacniania i rozciągania wszystkich grup mięśni - mięśni klatki piersiowej, ramion, ud i pleców. Urządzenie można rozciągać za pomocą różnych technik, w tym trzymając uchwyt w dłoni lub zaczepiając go o stopę. Rozgrzewamy się przed treningiem, a następnie rozciągamy mięśnie, aby uniknąć kontuzji.

Do najpopularniejszych ćwiczeń z wykorzystaniem ekspandera należą:

  • Unoszenie ramion na boki. Stań w pozycji wyprostowanej, chwyć rękoma uchwyty ekspandera i zaczep gumkę o środek stóp. Podnieś i opuść proste ramiona na bok, utrzymując napiętą gumkę.
  • Wzmocnij biceps, stojąc prosto i zaczepiając gumkę wokół prawej stopy. Chwyć oba uchwyty prawą ręką. Zegnij łokieć i wyprostuj go, a następnie powtórz na drugą stronę.
  • Wiosłowanie - Usiądź na macie z wyprostowanymi nogami i chwyć uchwyty w dłonie. Środek linek będzie zaczepiony nad stopami. Ciągnij linki tylko ramionami, bez zaokrąglania kręgosłupa.
  • Stojąc prosto, chwyć ekspander i nie zginaj łokci. Ustaw przyrząd poziomo, na wysokości klatki piersiowej. Rozciągnij gumki, odsuwając od siebie wyprostowane ramiona.
  • Chwyć uchwyty ekspandera i wykonuj przysiady, stojąc prosto. Zaczep środek gumki o stopy, a następnie zacznij wykonywać przysiady w tej pozycji.

Ekspander do ćwiczeń: Zalety

Niewielkie urządzenie zwane ekspanderem może zastąpić wiele innych akcesoriów, takich jak hantle czy sztangi. Urządzenie można wykorzystać do wzmocnienia wszystkich głównych mięśni i można to zrobić na niewielkiej przestrzeni. Ćwiczenia z tym urządzeniem są bardzo skuteczne, ponieważ mięśnie są używane zarówno, gdy uchwyty są rozsuwane, jak i zbliżane do siebie. Ekspander jest wykorzystywany nie tylko przez fizjoterapeutów do rzeźbienia pięknej sylwetki. Jest również lekki i kompaktowy, dzięki czemu można go łatwo przechowywać lub zabrać w podróż służbową lub na wakacje.

Wysokiej jakości ekspandery, akcesoria do ćwiczeń i nie tylko znajdziesz na sklepiguana.pl.

Na naszym blogu znajdziesz więcej informacji na temat akcesoriów przydatnych w domowej siłowni:

Domowa siłownia. Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać?

Dlaczego do ćwiczeń warto używać taśmy oporowej?

Zdjęcia: pixabay.com, unsplash.com