Dbanie o sprawność fizyczną twojego psa.

Udostępnij:

Przysłowie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” idealnie obrazuje potrzebę profilaktyki, układu ruchowego u twojego psów. Tylko sprawny oraz w dobrej kondycji czworonóg, będzie mógł w całości korzystać z życia. O doskonałą formę naszego pupila powinniśmy dbać od samego początku, czyli już od momentu, w którym w domu pojawia się nowy członek rodziny. Decydując się na psa powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej rasy, uwzględniając jego predyspozycje psychiczne oraz fizyczne. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia tego samego oczekujemy od psa, dlatego powinniśmy wybierać wśród ras psów o anatomii pozwalającej na sprawne poruszanie się,szybkie bieganie i bezpieczne skakanie. Kolejną kwestią jest szczegółowy wybór hodowli, która pozwoli na odpowiednie dobranie szczenięcia do naszych oczekiwań. Gdy po raz pierwszy zjawi się w naszym domu, powinniśmy dać mu czas na zaaklimatyzowania się w nowym otoczeniu. W następnej kolejności musimy zająć się kwestią jego ruch oraz doborem odpowiedniej diety. Przede wszystkim nie przekarmiajmy psa. Młode psy potrzebują dużo ruch i zabawę. Jednak w okresie, gdy nasz pies rośnie najszybciej zaleca się ograniczenie biegania po śliskich nawierzchniach i podczas wchodzenia oraz schodzenia po schodach. W momencie gdy pies osiąga już dojrzałość układu szkieletowego, możemy zacząć pracować nad zwiększeniem masy mięśniowej oraz przygotowywać psa do treningów, a później do zawodów i egzaminów. Pamiętajmy, że trening z psem zaczynamy od rozgrzewki. Między treningami powinniśmy zapewniać psu odpoczynek.

właściciel wraz z psem na plaży

Po stresujących zawodach naszemu psu należy się relaks nie tylko dla ciała, ale również dla umysłu. Organizm musi mieć czas na regeneracje i pozbycie się zakwasów. Na wyjątkową opiekę zasługują starsze psy, u których układ motorniczy jest już w naturalny sposób zniszczony. Intensywny sport u psów przez długie lata doprowadza do artrozy w obrębie stawów. Nie możemy zapomnieć, że starszy pies do końca życia powinien mieć stale zapewniony ruch, odpowiedni do wieku i możliwości psa. Zdrowy pies to jednocześnie zdrowe jego ciało i umysł. Niezależnie do rasy, wieku i przeznaczania, właściciel nie powinien doprowadzać do zaniedbań w tej materii. Układ ruchu odpowiedzialny jest  za dźwiganie całej masy naszego psa, więc jeśli ma on choć niewielką nadwagę automatycznie odbija się to na kondycji układu motorycznego, a zwłaszcza stawów. Zdrowy pies to jednoznacznie sprawny pies, dlatego każdy kto ma zamiar powiększyć swoją rodzinę o czworonoga jakim jest pies, musi mieć na uwadze jego potrzeby, poświęcać mu dużo uwagi i zajęcia. 

Podsumowując w chwili, gdy prowadzimy aktywny tryb życia tego samego oczekujemy od psa, dlatego powinniśmy wybierać wśród ras psów o anatomii pozwalającej na sprawne poruszanie się,szybkie bieganie i  bezpieczne skakanie. Kolejną kwestią jest szczegółowy wybór hodowli, która pozwoli na  odpowiednie  dobranie szczenięcia do naszych oczekiwań. Gdy po raz pierwszy zjawi się w naszym domu, powinniśmy dać mu czas na zaaklimatyzowania się w nowym otoczeniu. W następnej kolejności musimy zająć się kwestią jego ruch oraz doborem odpowiedniej diety. Przede wszystkim nie przekarmiajmy psa. Młode psy potrzebują dużo ruch i zabawę.