Daj się zrolować. Dlaczego warto używać rollatora po treningu?

Udostępnij:

Czego można się spodziewać po kilku minutach foam rollingu po ciężkim treningu? Fenomenalnych efektów! Wałek staje się coraz bardziej popularny wśród sportowców. Łagodzi ból i bolesność mięśni. Zmniejsza również stres. Nie wierzysz nam? Roluj się i zobacz efekty!

Czego nauczysz się czytając ten post?

 • Co to jest rolka?
 • Jakie są efekty masażu rolkami?
 • Jak używać rollera

W skrócie

Rolowanie ciała po ćwiczeniach rozluźnia mięśnie, zmniejsza napięcie i ujędrnia ciało. Wałki do masażu są dostępne w różnych rozmiarach, poziomach twardości i fakturach. Mogą z nich korzystać zawodowi sportowcy, sportowcy amatorzy i osoby z bólem pleców, które prowadzą siedzący tryb życia. Ćwiczenia z wałkiem mogą być proste i przyjemne, ale masowanie niektórych obszarów w niewłaściwy sposób może powodować bolesne obrzęki i siniaki. Ważne jest, aby nauczyć się prawidłowego sposobu rolowania przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Co to jest foam rolling?

Piankowy wałek do masażu to roller. Jest to urządzenie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród profesjonalnych sportowców, osób prowadzących aktywny tryb życia oraz tych, którzy cierpią na bóle mięśni i pleców z powodu wielogodzinnego siedzenia. Częste rolowanie rozluźnia spięte mięśnie po treningu. Sprawia również, że ciało staje się bardziej elastyczne i zrelaksowane. Rollmasaż zalecany jest przez fizjoterapeutów osobom zestresowanym lub intensywnie trenującym, a także osobom z wadami postawy, bólami pleców i artretyzmem. Mogą być stosowane przez wszystkich, niezależnie od wieku i kondycji.

Jakie są korzyści z masażu rollerem?

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że regularne rolowanie przynosi zaskakujące korzyści na wielu poziomach. Nie tylko fizyczne, ale także psychiczne i (co szczególnie podoba się kobietom) estetyczne.

Masaż wałkiem:

 • Zmniejsza ryzyko wystąpienia bolesności
 • Zmniejsza bolesność mięśni po ćwiczeniach;
 • Rozbija zgrubienia tkanki łącznej
 • Stymuluje produkcję i elastyczność kolagenu;
 • Zwiększa przepływ krwi i limfy
 • Wspomaga dostarczanie tlenu do mięśni
 • Zapobiega urazom i bolesnym skręceniom mięśni
 • Przyspiesza regenerację organizmu;
 • Stabilizuje kręgosłup
 • Koryguje wady postawy;
 • hamuje pogłębianie się zwyrodnienia stawów
 • redukuje cellulit;
 • Ujędrnia i wyszczupla ciało
 • redukuje stres.

Czy to nie dużo pieniędzy za mały kawałek pianki, który nie jest zauważalny? Wałek jest świetnym dodatkiem do regeneracji potreningowej. Jego największą zaletą jest fakt, że można z niego korzystać w każdej wolnej chwili, bez konieczności posiadania dodatkowego sprzętu czy pomocy innych osób.

Jak korzystać z rollera?

To proste! Wałek umieszcza się pod mięśniem, a następnie powoli przesuwa się po nim podłużnymi ruchami. Wałek wykorzysta ciężar ciała do uciskania konkretnej partii mięśni i rozbijania zgrubień tkanki łącznej, które powstały po intensywnym treningu. W sklepach można znaleźć rollery w różnych rozmiarach i długościach, dzięki czemu można rolować mniejsze i większe grupy mięśni - plecy, brzuch, uda i łydki czy pośladki.

Z rollera można korzystać w dowolnej pozycji, w tym na brzuchu, plecach, boku czy klęcząc. Zależy to od tego, które mięśnie wymagają masażu i jak bardzo jesteś obolały. Każde ćwiczenie powinno trwać od 10 do 30 sekund. Po zakończeniu ćwiczenia zrób sobie przerwę, a następnie przejdź do następnej pozycji. Możesz wybrać długość i liczbę powtórzeń. Jeśli poczujesz zmęczenie lub silniejsze bóle, możesz przerwać ćwiczenie i powrócić do niego jutro.

Czy rollmasaż może zaszkodzić?

Niestety tak. Nieprawidłowe użycie wałka lub rolowanie w niewłaściwych miejscach może powodować obrzęki, siniaki, a nawet urazy. Należy również unikać nadmiernego masowania kontuzjowanych obszarów, kości i stawów. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z fizjoterapeutą. Poinstruuje on, jak prawidłowo używać wałka.

Jaki wałek powinienem wybrać?

Dostępne wałki do masażu różnią się rozmiarem, kolorem i fakturą, a także ceną. Wybór odpowiedniego wałka zależy od poziomu napięcia mięśni i progu bólu. Pierwsze kilka rolowań może być trudne. Jest to relaksujące i przyjemne, ale wymaga czasu, aby się przyzwyczaić. Pierwsze masaże będą obejmować bardzo obolałe i napięte mięśnie. Gładki i miękki wałek jest najlepszy do stopniowego przyzwyczajania ciała do tego typu ćwiczeń. Po kilku tygodniach korzystania z miękkiego wałka można przejść na bardziej wytrzymałą wersję z wypustkami, które stymulują głębsze mięśnie. Teksturowany wałek jest lepszy do częstych i intensywnych treningów.

Rozciąganie jest równie ważne jak rozgrzewka!

Rozgrzewka jest istotną częścią każdego treningu. Nie wolno zapominać o rozciąganiu ciała po treningu. Rozciągając mięśnie można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakwasów. W pewnym sensie nagradzasz swoje mięśnie po ciężkim treningu.

Upewnij się, że nosisz wygodne ubrania do treningu. Nie powinny być zbyt grube, ponieważ może to podrażnić skórę. Sklepiguana.pl posiada najnowszą kolekcję odzieży sportowej. Znajdziesz tu również wałki do ćwiczeń, maty i inne akcesoria do fitnessu i siłowni.

Sprawdź poniższe propozycje:

Jakie są objawy przetrenowania?

Przegląd najciekawszych ćwiczeń fitness, które poprawią Twoją kondycję

Ćwiczenia redukujące cellulit. Jak pozbyć się "pomarańczowej skórki"?

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com

Aleksanda Żukowska