Cierpisz na ból pleców? Ćwicz!

Udostępnij:

Ból pleców nie jest przyjemny. Bywa bardzo bolesny i może pojawić się w każdej chwili. Warto to zmienić, mimo że często z tego szydzimy lub mówimy ironicznie "starość nie radość". Ciało mamy tylko jedno i trzeba o nie dbać. Ból to znak, że coś jest nie tak. Sprawdź, jak możesz pozbyć się tego problemu raz na zawsze, jeśli Cię dotyczy.

Czego dowiesz się czytając ten wpis?

  • Co może powodować ból pleców?
  • Jakie są zalecane ćwiczenia dla osób z bólem pleców?
  • Jaką odzież sportową najlepiej wybrać?

TL;DR

Większość czasu spędzamy przed telewizorem lub komputerem. Coraz częściej skarżymy się na bóle pleców. Aby temu przeciwdziałać, ważne jest utrzymanie zdrowego poziomu aktywności fizycznej. Pływanie, joga, pilates czy nordic walking będą w tym przypadku skuteczne. Nie zapominaj o odpowiednim obuwiu i odzieży, w przeciwnym razie możesz doznać bolesnej kontuzji.

Jakie są przyczyny bólu pleców?

Ból pleców może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną bólu pleców, o ile nie jest to wada wrodzona, jest siedzący tryb życia. Dobremu stanowi kręgosłupa nie sprzyjają złe nawyki, takie jak wymuszona postawa, siedzenie w tej samej pozycji przez długi czas czy chodzenie na wysokich obcasach. Mogą one prowadzić do wad postawy, takich jak skolioza, lordoza czy kifoza. Nadwyrężenia, zwyrodnienia, stany zapalne i choroby reumatyczne również mogą powodować ból kręgosłupa. Przyczyną może być również dyskopatia, przepuklina kręgosłupa i uraz.

Ból najczęściej odczuwany jest w okolicy lędźwiowej, ale także w odcinku piersiowym i szyjnym kręgosłupa. Wszystkie dolegliwości powinny być leczone przez specjalistę, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Może się zdarzyć, że lekarz zleci dodatkowe badania lub zaleci fizjoterapeutę. Często zdarza się, że winę za ból ponosi siedzący tryb życia. Samo rozpoczęcie regularnych ćwiczeń może pomóc.

Jakie ćwiczenia mogą pomóc w bólu pleców?

W takich przypadkach najczęściej zadawanym pytaniem jest to, jakie ćwiczenia należy wykonywać, gdy bolą plecy. Czy powinieneś wybrać konkretny sport lub zestaw ćwiczeń? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej wybrać taką dziedzinę, która nie tylko pozytywnie wpłynie na nasz kręgosłup, ale również przyniesie nam radość i satysfakcję.

Pływanie jest jedną z najczęstszych aktywności polecanych osobom z problemami z kręgosłupem. Pływanie stabilizuje mięśnie bez obciążania stawów czy układu kostnego. Zmniejsza to napięcie w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na rodzaj pływania - niektóre style są lepsze dla kręgosłupa, podczas gdy inne są gorsze. Pływanie stylem grzbietowym jest lepsze niż popularna "żabka", która obciąża dolną część pleców i obręcz barkową.

Joga to kolejna aktywność, która może pomóc osobom ze sztywnymi plecami. Joga to świetna aktywność rozciągająca plecy i inne części ludzkiego ciała. Joga może pomóc zmniejszyć ból w dolnej części pleców, ponieważ przykurcze mięśni są częstą przyczyną.

Pomocny jest również pilates, który wzmacnia wszystkie mięśnie i uelastycznia je. Podczas tego treningu najintensywniej pracują mięśnie głębokie znajdujące się w głębszych warstwach tułowia. Stabilizują one kręgosłup, zapobiegając jego przeciążeniu i pomagają utrzymać prawidłową postawę.

Ciekawą propozycją są ćwiczenia na fit ball, czyli piłce gimnastycznej. To doskonała alternatywa dla osób, które ze względu na problemy z kręgosłupem nie mogą uczęszczać na regularne zajęcia. Ten rodzaj ćwiczeń polega na tym, że piłka odciąża plecy. Podczas tradycyjnych ćwiczeń plecy są podatne na naprężenia i brakuje im odpowiedniej stabilności.

Nordic walking to ostatni sport, który może zainteresować osoby z bólem pleców. Kijki używane w tej aktywności wspierają ciało, odciążając stawy i plecy. Nordic walking może wydawać się nudnym sportem, ale w rzeczywistości aktywuje 90% mięśni, w tym ramiona, klatkę piersiową i brzuch.

Ważna jest odpowiednia odzież do ćwiczeń!

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę odpowiedni strój przy wyborze aktywności. Osoby cierpiące na bóle pleców powinny zwrócić na to uwagę. Nieodpowiednia odzież może spowodować obrażenia lub nasilić ból.

Buty są najważniejszą częścią. Powinny być dobrze dopasowane, aby stopa była odpowiednio podparta i amortyzowana. Ważne jest, aby przed wyborem butów sportowych określić rodzaj aktywności fizycznej, którą będziesz wykonywać. Buty do biegania różnią się od tych, które są najlepsze do gimnastyki.

Podczas ćwiczeń najlepiej jest nosić odzież sportową o właściwościach termoaktywnych. Zapewni to użytkownikowi maksymalny komfort i poprawi jego ogólne samopoczucie. Jeśli ćwiczysz na świeżym powietrzu, przydatna będzie bluza i koszulka. Do pływania, oprócz stroju lub kąpielówek, warto zabrać ze sobą czepek, klapki i okulary.

Problemy z kręgosłupem to rosnący problem w naszym społeczeństwie. Ludzie coraz częściej chorują z powodu problemów z kręgosłupem. Siedzący tryb życia jest tego częstą przyczyną. Ważne jest, aby wybrać ćwiczenia, które sprawiają ci przyjemność. Nie zapomnij wybrać odpowiedniej odzieży fitness i butów sportowych. Znajdź je na sklepiguana.pl. Sprawdź!

Źródło zdjęcia: sklepiguana.pl