Buty ze skóry naturalnej – dlaczego warto w nie zainwestować?

Udostępnij:

Skóra jest najbardziej naturalnym materiałem, z którego produkowane jest obuwie. Jej zaletą jest miękkość, doskonałe dopasowywanie się do kształtu stóp oraz wygoda. Skóra naturalna to także materiał pozwalający stopom swobodnie oddychać, dzięki czemu mniej się pocą i są zdrowsze.

Czym charakteryzuje się obuwie ze skóry naturalnej?

Obuwie ze skóry naturalnej zapewnia stopom swobodną cyrkulację powietrza oraz zwiększa komfort jego noszenia. Najlepsze, markowe obuwie zawsze wykonane jest ze skóry, gdyż jest to najlepszy materiał obuwniczy.

Skóra naturalna ładniej się starzeje, co sprawia, że skórzane obuwie jest w stanie posłużyć nam znacznie dłużej od butów wykonanych z tworzyw syntetycznych. Nie ma butów wiecznych, ale w przypadku obuwia skórzanego istnieje mniejsze ryzyko, że ulegną one zniszczeniu, rozwarstwieniu się czy popękają w trakcie użytkowania.

Na powierzchni obuwia skórzanego tworzą się jedynie zagięcia, które można w prosty sposób rozprostować wkładając w buty specjalne prawidła. Pozwoli to przywrócić obuwiu jego oryginalny kształt i atrakcyjny wygląd oraz sprawi, że będzie wyglądało praktycznie, jak nowe.

Skóry naturalne używane do produkcji obuwia skórzanego

Do najpopularniejszych gatunków skór, z których wykonuje się skórzane obuwie, należy skóra licowa – gładki materiał pokryty woskiem. Skóra licowa jest niezwykle gładka, estetyczna oraz może występować zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej. Obuwie skórzane z niej wykonane jest bardziej odporne na wilgoć oraz zanieczyszczenia niż buty wykonane ze skór szorstkich. Szczególnie odporne na uszkodzenia są buty wykonane ze skóry lakierowanej, które praktycznie nie wymagają impregnacji.

Do skór szorstkich zaliczamy natomiast zamsz, welur oraz nabuk. Zamsz jest miękką oraz chłonną wyprawioną skórą naturalną, która jest pozbawiona części licowej. Welur to z kolei inna odmiana zamszu, która jest bardziej podatna na uszkodzenia od nabuku. Nabuk jest wyprawioną miękką skórą, którą poddaje się także szlifowaniu i polerowaniu. Obuwie skórzane wykonane ze skór szorstkich wymaga szczególnej troski oraz odpowiedniej pielęgnacji, gdyż jest bardziej podatne na zabrudzenia niż skóra licowa.

Właściwa pielęgnacja obuwia ze skóry naturalnej

Buty wykonane ze skóry wymagają delikatnego czyszczenia oraz impregnacji. Nie powinniśmy ich myć ręcznie ani tym bardziej prać w pralce. Zanieczyszczenia usuwa się specjalną szczoteczką do obuwia lub lekko wilgotną, miękką ściereczką. Do pielęgnacji skóry naturalnej gładkiej warto używać specjalnych past oraz kremów z woskiem pszczelim, który nawilży skórę, nabłyszczy ją oraz ochroni przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Obuwie z szorstkich skór pielęgnuje się natomiast za pomocą preparatów w sprayu. Doskonale chronią one buty przed nasiąkaniem, kurzem oraz pozwalają przywrócić im intensywny kolor, który z czasem może blednąć.

Jak wybrać dobrej jakości buty ze skóry naturalnej?

Podczas wizyty w sklepie często trudno ocenić, czy wybrana para obuwia wykonana jest ze skóry naturalnej, czy z jej syntetycznego odpowiednika. Najprościej sprawdzić to przyglądając się oznaczeniom na pudełku oraz metce obuwia. Wszystkie skórzane buty posiadają bowiem specjalny symbol, który rozwieje nasze wątpliwości oraz pozwoli dowiedzieć się, z jakim rodzajem obuwia mamy do czynienia.

Socialmedia

Warte uwagi

Top 5 Najlepsze tusze do rzęs dla cienkich rzęs...

Kiedy masz cienkie rzęsy może być wyzwaniem, aby znaleźć tusz do rzęs, który nie sprawi, że twoje rzęsy ciężkie i grudek razem. Cienkie rzęsy mają trudny czas znalezienia najlepszych...

Sekcje portalu