7 prawdziwych sposobów, w jakie joga zmienia Twoje życie

Udostępnij:

"Nie zawsze możesz kontrolować to, co dzieje się na zewnątrz. Ale zawsze możesz kontrolować to, co dzieje się wewnątrz." -Pan Joga

Współczesne społeczeństwo jest wielkim zwolennikiem holistycznych rozwiązań powszechnych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Joga jest jednym z najbardziej popularnych, w pełni naturalnych środków, które nie wymagają stosowania farmaceutyków. Może być stosowana w leczeniu problemów ze stawami, stresu, bezsenności i wielu innych. Jednak wiele kobiet ma zrozumiałe obawy co do słuszności jogi jako skutecznej metody leczenia zdrowia fizycznego i psychicznego. Joga jest podrzucana jako rozwiązanie na tak wiele dolegliwości, od artretyzmu po lęki, że łatwo ją spisać na straty jako fanaberię i stratę czasu.

W rzeczywistości joga jest czymś więcej niż tylko przemijającym trendem. Jest to starożytna praktyka, która powstała ponad pięć tysięcy lat temu i przez równie długi czas była stosowana jako rozwiązanie problemów fizycznych i psychicznych. Joga zyskała tak dużą popularność w ostatnich latach, ponieważ coraz więcej ludzi jest skłonnych zaakceptować ją jako ważną praktykę, która przynosi realne, zmieniające życie korzyści dla umysłu, ciała i duszy.

1. Zapobiega załamaniom

Kiedy ludzkie ciało się starzeje, w naturalny sposób się psuje. Twoje stawy stają się bardziej sztywne, krążenie mniej efektywne, postawa się pogarsza, kości stają się bardziej kruche. Regularny ruch może spowolnić, a nawet odwrócić skutki naturalnego procesu rozpadu ciała. Ruch wykonywany w popularnych pozycjach jogi jest jednym z najskuteczniejszych rodzajów ruchu w zapobieganiu rozpadowi.

Wiele pozycji jogi wymaga od Ciebie podnoszenia własnego ciężaru, co zwiększa gęstość kości i pomaga zapobiegać ich łamliwości. Podstawowe pozycje jogi obejmują również utrzymywanie prostego kręgosłupa podczas stania lub siedzenia w określonej pozycji. Utrzymanie tych pozycji może sprawić, że Twoja postawa będzie prosta jeszcze długo po zakończeniu zajęć jogi. Praktykowanie jogi zmusza cię do rozciągania ciała i poruszania nim w sposób, w jaki normalnie byś tego nie robił. Ten ruch utrzymuje twoje stawy elastyczne i wolne od bólu oraz zachowuje krążenie.

2. Poprawia koncentrację

Joga nie jest aktywnością w szybkim tempie. Praktykowanie jogi polega na utrzymywaniu pozycji przez określony czas, przy jednoczesnym zachowaniu głębokiego i równomiernego oddechu. Pozostanie w tych pozach - czasami przez kilka minut - wymaga ogromnego skupienia i koncentracji. Nacisk, jaki joga kładzie na zwracanie uwagi i regulowanie oddechu, pomaga ci również nauczyć się utrzymywać umysł w teraźniejszości. Dzięki temu nie pozwalasz myślom dryfować w kierunku zamartwiania się o przeszłość lub przyszłość.

Przechodzenie przez całą rutynę jogi wymaga również zapamiętywania. Od tych, którzy praktykują jogę na poważnie oczekuje się, że nauczą się wielu serii póz i będą w stanie wykonać je z pamięci. Regularne uczenie się i zapamiętywanie nowych rzeczy zwiększa zdolność koncentracji, a nawet może zapobiegać zwyrodnieniowym chorobom psychicznym, takim jak demencja i choroba Alzheimera.

3. Promuje zdrowy tryb życia

Podjęcie praktyki jogi to krok w kierunku zdrowszego stylu życia. Możesz nie planować zmiany sposobu życia poza włączeniem do swojego harmonogramu kilku cotygodniowych zajęć jogi.

Jednak ludzie, którzy zaczynają ćwiczyć jogę, są o wiele bardziej skłonni do wprowadzenia innych zdrowych nawyków - odżywczej diety i innych form aktywności fizycznej - do swojego stylu życia. Praktykowanie jogi to regularne przypominanie sobie, że dbasz o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne i chcesz podjąć wysiłek, by lepiej zadbać o swoje ciało i umysł. Dokonywanie zdrowszych wyborów ma tendencję do wywoływania efektu domina. Każdy nowy zdrowy nawyk, który tworzysz, zachęca cię do rozwijania kolejnych.

4. Zmniejsza depresję i niepokój

Jedną z najbardziej popularnych korzyści płynących z jogi jest jej zdolność do zmniejszania lęku, stresu i depresji. Joga obniża poziom kortyzolu, wprowadza tętno w zakres aerobiku i stymuluje lewą korę przedczołową. Wszystkie te efekty mogą złagodzić objawy u tych, którzy zmagają się z depresją.

Joga jest mało intensywną formą ćwiczeń, która podnosi tętno poprzez spokojne, powolne ruchy i uregulowany oddech. Ten rodzaj ruchu pomaga zrelaksować się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, co z kolei zmniejsza stres i niepokój. Może również pomóc Ci łatwiej zasnąć i spać głębiej. Zdrowsze wzorce snu może z kolei zmniejsza depresję i lęk, jak również. Kliknij tutaj, aby znaleźć najlepsze maty do jogi.

5. Pomaga Ci osiągnąć cele fitness

Nie dyskontuj jogi jako skutecznego sposobu na osiągnięcie swoich celów fitness. Chociaż może nie spalić tyle kalorii, co intensywny trening cardio lub nie zbudować sześciopaku tak szybko, jak rygorystyczny trening siłowy, praktykowanie jogi może pomóc ci schudnąć i ujędrnić ciało.

Pozycje jogi polegają na poruszaniu ciałem i podnoszeniu ciężaru własnego ciała. Z czasem, powtarzanie i opanowanie tych pozycji pomoże Ci widocznie wyszczuplić i ujędrnić klatkę piersiową. Praktykowanie jogi może katalizować transformację ciała i pomóc osiągnąć swoje cele fitness łatwiej w krótszym czasie.

6. Wzmacnia pewność siebie

Joga jest praktyką bardzo skoncentrowaną na sobie. Za każdym razem, gdy ćwiczysz jogę, robisz to dla siebie i swojego dobrego samopoczucia. W ten sposób joga jest idealną formą dbania o siebie. Pozwala ci sprawdzić, co u ciebie słychać, okazać uwagę i miłość swojemu ciału i umysłowi.

Udowodnienie sobie, że dbasz o swoje dobre samopoczucie poprzez regularną praktykę jogi, może pozytywnie zmienić Twoje poczucie pewności siebie i własnej wartości. Poprawa umiejętności jogi i uczucie satysfakcji, które pochodzi z opanowania nowych póz również zachęca do próbowania nowych rzeczy i wypchnąć się z Twojej strefy komfortu, nawet jeśli to przeraża. Kliknij tutaj, aby znaleźć najlepsze spodnie do jogi/legginsy.

7. Katalizuje efekt placebo

Efekt placebo to prawdziwe zjawisko psychologiczne. Jeśli wierzysz, że zrobienie czegoś - na przykład wzięcie pewnej tabletki - wyleczy cię z jakiejś dolegliwości lub poprawi twoje życie w jakiś sposób, wzięcie tej tabletki prawdopodobnie przyniesie pozytywny rezultat, którego się spodziewałeś, nawet jeśli nie ma ona żadnych realnych właściwości.

Joga jest sprawdzoną w czasie praktyką, która, jak wykazały niezliczone badania naukowe, przynosi pewne pozytywne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jeśli jednak jesteś wśród wielu ludzi, którzy wahają się, czy wierzyć w moc jogi, spróbuj jej jako testu efektu placebo. Skup się na korzyściach, które chcesz osiągnąć dzięki jodze i zaangażuj się w praktykę jogi, nawet jeśli jesteś sceptyczny co do jej słuszności.

Joga nie jest odpowiedzią na wszystkie życiowe problemy. Dla większości ludzi, opanowanie salt słonecznych nie wyleczy ich zaburzeń lękowych, a żadna ilość godzin spędzonych w pozycji dziecka nie wyleczy ich chronicznych migren. Mimo to, korzyści płynące z jogi są realne i zmieniają życie. Joga może być co najmniej dodatkową praktyką, która zwiększy skuteczność innych zdrowych nawyków i sprawi, że wyzwania życiowe staną się łatwiejsze do pokonania.