6 powodów, dla których warto trenować z piłką gimnastyczną

Udostępnij:

Duża piłka do ćwiczeń staje się coraz bardziej popularna wśród instruktorów siłowni i fizjoterapeutów. Trudno przecenić zalety tej piłki dla ciała i jej wszechstronność. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto postawić na ćwiczenia z piłką. Możesz być pozytywnie zaskoczony efektami takiego treningu!

Czego dowiesz się czytając ten artykuł?

  • Jak używać dużej piłki do ćwiczeń, aby bez wysiłku pracować nad postawą?
  • Jakie są korzyści z używania piłki fitness do ćwiczeń?
  • Jak wybrać odpowiednią piłkę do ćwiczeń?

W skrócie

Piłki do ćwiczeń to tani sprzęt, który doskonale nadaje się do wzmacniania, rozciągania i zwiększania elastyczności. Może być używana jako uzupełnienie innych ćwiczeń lub jako główny punkt treningu. Ćwiczenia z piłką mogą być skuteczne i mieć pozytywny wpływ na zdrowie.

Wzmacnia plecy

Współczesny świat jest nękany przez długie godziny spędzane przed komputerem. Słaba postawa jest częstą dolegliwością wśród osób prowadzących siedzący tryb życia. Jeśli należysz do tej grupy, ćwiczenia z piłką mogą Ci pomóc! Ćwiczenia z piłką są dobre dla kręgosłupa, ponieważ wzmacniają i uelastyczniają mięśnie głębokie.

Przydatne w prawie każdym treningu

Duża piłka może być wykorzystywana do wzmacniania, uelastyczniania i rozciągania mięśni, poprawy ruchomości stawów, a także podczas ćwiczeń koordynacyjnych i stabilizacyjnych. O jej wszechstronności najlepiej świadczy fakt, że piłka ta wykorzystywana jest w wielu różnych aktywnościach. Na siłowni instruktorzy wykorzystują ją nie tylko do typowego treningu z piłką (BodyBall), ale także podczas zajęć pilates, stretchingu i fitnessu, odchudzania, rehabilitacji po kontuzji czy gimnastyki korekcyjnej.

Jest niedroga i można jej używać w domu

Nie chcesz tracić czasu na dojazdy na siłownię lub wolisz trenować w domu? Ćwiczenia na piłce mogą być rozwiązaniem, którego szukasz! Piłkę można wykorzystać jako centralny element treningu lub jako uzupełnienie rozciągania po treningu siłowym lub bieganiu. Kolejną zaletą piłki do ćwiczeń jest jej niska cena. Nie zapłacisz więcej niż 40-55 złotych, w zależności od rozmiaru wybranej piłki do ćwiczeń.

Idealna dla kobiet w ciąży

Piłka jest również popularna wśród kobiet, które świadomie przygotowują się do porodu. Piłki do ćwiczeń w ciąży pomagają wzmocnić mięśnie posturalne i przeciwdziałają negatywnym skutkom, jakie może mieć zmiana środka ciężkości. Siedzenie na piłce fitness i kołysanie lub skręcanie bioder to świetny sposób na wzmocnienie dna miednicy. Ten rodzaj ruchu pomaga złagodzić bolesne skurcze porodowe. Dlatego też piłka do ćwiczeń staje się coraz bardziej powszechna na salach porodowych.

5. Pomaga złagodzić stres

Duża piłka do ćwiczeń może mieć pozytywny wpływ na nastrój. Skacząc, turlając się i kołysząc ciałem w różnych pozycjach, znów poczujesz się jak dziecko. Rozciąganie całego ciała pomoże również rozładować napięcie w mięśniach. Te przyjemne i zabawne ćwiczenia pomogą ci się zrelaksować i wyeliminować wpływ stresu na nasz organizm.

Łatwiej jest rozwinąć dobre nawyki.

Piłki do ćwiczeń można używać jako substytutu krzesła podczas pracy lub regularnie. Z jej pomocą będziesz w stanie kontrolować swoją postawę i utrwalać dobre nawyki przy biurku. Siedzenie na piłce wzmocni mięśnie i wymusi prawidłową pozycję kręgosłupa. Nie zauważysz, że problemy z garbem zniknęły!

Jak wybrać odpowiednią piłkę do ćwiczeń?

Na koniec kilka praktycznych wskazówek dotyczących wyboru piłki do ćwiczeń. Rozmiar piłki powinien być dobrany do wzrostu użytkownika, tak aby w pozycji siedzącej ze stopami na ziemi i ugiętymi kolanami kąt między udami a kolanami wynosił co najmniej 90 stopni. Średnie wytyczne to:

  • 151-165 cm wzrostu - piłka 55 cm
  • 166-175 cm wysokości - kula o średnicy 65 cm.
  • 176-190 cm wysokości - piłka o średnicy 75 cm.

Materiał, z którego wykonana jest duża piłka do fitnessu musi być wytrzymały, elastyczny i nie śliski na podłożu. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada mechanizm antyprzeciążeniowy. Pozwala on na powolne uchodzenie powietrza z piłki w przypadku pęknięcia, zmniejszając ryzyko bolesnej i poważnej kontuzji.

Te posty mogą Cię zainteresować:

Jakie są najlepsze gumki do ćwiczeń?

Daj się zrolować. Dlaczego warto używać wałka po treningu lub joggingu?

Szukasz piłki gimnastycznej dopasowanej do Twoich potrzeb lub innych akcesoriów treningowych dopasowanych do Twoich potrzeb? Koniecznie odwiedź sklepiguana.pl!

Zdjęcia: unsplash.com, shutterstock.com, sklepiguana.pl