5 najpopularniejszych ćwiczeń rozciągających Które wybrać?

Udostępnij:

Siłownia to coś więcej niż kilka dni obolałości i hektolitrów. Kluby fitness coraz częściej stają się miejscem relaksu i wyciszenia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł. Podpowiadamy, jakie zajęcia relaksacyjne warto wybrać, by wzmocnić mięśnie i odnaleźć wewnętrzny spokój.

Czego dowiesz się czytając ten wpis?

  • Jakie są korzyści z zajęć fitness?
  • Dlaczego rozciąganie jest tak ważne dla ciała?
  • Jak ćwiczyć, by uspokoić umysł i ciało?

W pigułce

Ćwiczenia rozciągające pomagają rozluźnić napięcie mięśniowe w całym ciele, poprawić kondycję i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Pomagają także kształtować prawidłową postawę ciała, co ułatwi ci wypracowanie wymarzonej sylwetki. Poprawiają też świadomość ruchową, uczą koncentracji i kontrolowania oddechu. Treningi relaksacyjne pomagają się odstresować i wyciszyć.

Pilates

Pilates to popularna forma rozciągania i wzmacniania mięśni całego ciała. Łączy w sobie elementy baletu, jogi i medytacji z ćwiczeniami izometrycznymi. Trening odbywa się na macie z wykorzystaniem różnych przyrządów, takich jak piłki, obręcze czy poduszki. Ciało i umysł są zrelaksowane dzięki świadomym, płynnym ruchom wykonywanym w rytm spokojnej muzyki. Pilates wzmocni mięśnie brzucha, szyi, kręgosłupa i pośladków, a skóra stanie się jędrniejsza. Twoja sylwetka również nabierze pięknych kształtów. Chcesz dowiedzieć się więcej o pilatesie? Możesz przeczytać nasz artykuł Pilates: Dla kogo jest przeznaczony? Jakie są korzyści?

Fit Ball

Fit ball to zajęcia z wykorzystaniem gumowej piłki o średnicy około pół metra. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności wzmacniają prawie wszystkie grupy mięśniowe w ciele, szczególnie te, które są odpowiedzialne za utrzymanie dobrej postawy. Poprawiają też kondycję, postawę, równowagę i... samopoczucie. Skakanie do energicznej muzyki podczas przebywania na piłkach w sali treningowej może powodować bolesność brzucha, zwłaszcza u osób początkujących.

Zdrowy kręgosłup

Rozważ udział w zajęciach wzmacniających mięśnie pleców, jeśli twoja postawa jest słaba, codziennie cierpisz na ból pleców i ciągle słyszysz od innych "nie garb się". Regularne ćwiczenie głębokich mięśni stabilizujących kręgosłup pomoże ci wyeliminować złe nawyki podczas siedzenia, chodzenia lub jazdy na rowerze. Trenerzy pomogą ci utrzymać i wykonać pozycje rozciągające na całym ciele. Dzięki nim możesz pożegnać się z bólem pleców i dyskomfortem.

Rozciąganie

Stretching to kolejna skuteczna aktywność rozciągająca. Polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni przez kilka sekund. Jest to świetny sposób na rozgrzanie się przed jakąkolwiek inną aktywnością i zrelaksowanie się po niej. Rozciąganie poprawia krążenie i zapobiega kontuzjom. Eliminuje również skurcze mięśni i zwiększa elastyczność. Podczas rozciągania należy prawidłowo oddychać i pamiętać o swoich ograniczeniach. Przetrenowanie mięśni może prowadzić do bolesnego przeprostu.

Joga

Joga to znacznie więcej niż ćwiczenia rozciągające. Jest to trening zarówno ciała, jak i umysłu, który rozwija wytrzymałość fizyczną i emocjonalną. Jej głównym celem jest relaksacja, kontrola oddechu i utrzymanie płynności ruchów. Statyczne pozycje rozciągające wykonywane na macie zmuszają do pracy różne grupy mięśni, czyniąc je bardziej elastycznymi i silniejszymi. Ćwiczenia poprawiają równowagę, dotleniają organizm i pomagają się skoncentrować. Takie połączenie sprawi, że poczujesz się spokojna, zrelaksowana i odprężona. Twoje ciało stanie się też bardziej elastyczne i jędrne. Joga i inne podobne aktywności, takie jak TAI CHI, body art, move and breathe, stają się coraz bardziej popularne. Codzienna "medytacja", pozwala im zachować równowagę ciała i umysłu, co jest tak ważne w dzisiejszym zaganianym świecie.

Rozgrzej się zanim zaczniesz!

Czy rozgrzewka przed ćwiczeniami rozciągającymi brzmi absurdalnie? Rozgrzewka przed ćwiczeniami rozciągającymi jest bardzo ważna. Jej celem jest przygotowanie mięśni i układu oddechowego do wytężonej aktywności. Jak to zrobić? Zacznij od delikatnego rozciągania tych partii, które później będziesz trenować intensywniej. Każda kolejna seria powinna być dłuższa i bardziej wymagająca. Zapobiegnie to nadmiernemu rozciągnięciu tkanek, które może prowadzić do bolesnych kontuzji. Jeśli zależy ci na bardziej intensywnym treningu i sprawdzeniu wytrzymałości swojego ciała w bardziej wymagających warunkach, zapoznaj się z naszą ofertą zajęć fitness.

Komfort jest kluczowy podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających. Producenci odzieży sportowej starają się tworzyć stroje fitness, które są wygodne, oddychające i nie ograniczają ruchów. Przyrządy takie jak mata lub gumowa piłka, hantle lub obręcze czy taśmy rozciągające są również ważne w powyższych aktywnościach. Sklepiguana.pl oferuje duży wybór odzieży fitness i akcesoriów do ćwiczeń.

Sprawdź poniższe propozycje:

Jak ubierać się na fitness. Odzież do ćwiczeń, która jest wygodna i oddychająca

Siedzący tryb życia jest równie szkodliwy jak palenie? Bezczynność i jej skutki

Dlaczego warto używać taśmy oporowej do ćwiczeń?

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, shutterstock.com.

Aleksanda Żukowska